Dansk succes: Her er årets Oscar nomineringer

Onsdag har Oscar-akademiet offentliggjort de nominerede til årets prisuddeling.

I år er der god grund til at være glad som dansker, da vi er involveret i hele 4 nomineringer. Som bekendt blev det ikke til en nominering i “Bedste ikke-engelsksprogede film”, men vi kan i stedet trøste os med at være involveret i 4 andre nomineringer.

Den danske filmfotogaf Dan Laustsen er nomineret i kategorien “Bedste fotografering” for filmen ‘The Shape of Water’. Det er han, som den første dansker siden 1990, hvor Mikael Salomon var nomineret i “Bedste fotografering” for filmen ‘The Abyss’.

Derudover er Søren Steen Jesperen nomineret, som producer for filmen ‘De sidste mænd i Aleppo’, der er nomineret i kategorien “Bedste Dokumentarfilm”.

Vi kan også veje lidt med det danske flag, da Ruben Östlunds film ‘The Square’ med danske Claes Bang i hovedrollen og Christopher Læssø i en birolle er blevet nomineret i kategorien “Bedste ikke-engelsksprogede film”.

Sidst men ikke mindst er dokumentaren ‘Strong Island’ også nomineret i kategorien “Bedste Dokumentarfilm”. Den film er dansk co-produceret af Signe Byrge Sørensen,  og er klippet af danske Janus Billeskov Jensen.

Årets Oscar-uddeling finder sted i Dolby Theatre i Hollywood 4. marts. Jimmy Kimmel er vært for andet år i træk.

Her kan du se alle årets nominerede i de 24 kategorier.

Bedste film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste mandlige hovedrolle
Timothée Chalamet | Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis | Phantom Thread
Daniel Kaluuya | Get Out
Gary Oldman | Darkest Hour
Denzel Washington | Roman J. Israel,Esq.

Bedste kvindelige hovedrolle
Sally Hawkins | The Shape of Water
Frances McDormand | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie | I, Tonya
Saoirse Ronan | Lady Bird
Meryl Streep | The Post

Bedste mandlige birolle
Willem Dafoe | The Florida Project
Woody Harrelson | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins | The Shape of Water
Christopher Plummer | All the Money in the World
Sam Rockwell | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste kvindelige birolle
Mary J. Blige | Mudbound
Allison Janney | I, Tonya
Lesley Manville | Phantom Thread
Laurie Metcalf | Lady Bird
Octavia Spencer | The Shape of Water

Bedste animationsfilm
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Bedste fotografering
Roger A. Deakins | Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel | Darkest Hour
Hoyte van Hoytema | Dunkirk
Rachel Marrison| Mudbound
Dan Laustsen | The Shape of Water

Bedste kostumedesign
Jacqueline Durran | Beauty and the Beast
Jacqueline Durran | Darkest Hour
Mark Bridges | Phantom Thread
Luis Sequeira| The Shape of Water
Consolata | Victoria & Abdul

Bedste instruktør
Christopher Nolan | Dunkirk
Jordan Peele | Get Out
Greta Gerwig | Lady Bird
Paul Thomas Anderson| Phantom Thread
Guillermo del Toro | The Shape of Water

Bedste dokumentarfilm
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Bedste korte dokumentar
Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Bedste klipning
Paul Machliss & Jonathan Amos | Baby Driver
Lee Smith | Dunkirk
Tatiana S. Riegel | I, Tonya
Paul Thomas Anderson| Phantom Thread
Sidney Wolinsky | The Shape of Water

Bedste ikke-engelsksprogede film
A Fantastic Woman | Chile
The Insult | Libanon
Loveless | Rusland
On Body and Soul | Ungarn
The Square | Sverige

Bedste makeup og hår
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick | Darkest Hour
Daniel Phillips & Lou Sheppard | Victoria & Abdul
Arjen Tuiten | Wonder

Bedste originale musik
Hans Zimmer | Dunkirk
Jonny Greenwood | Phantom Thread
Alexandre Desplat | The Shape of Water
John Williams | Star Wars: The Last Jedi
Carter Burwell | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste originale sang
Mighty River | Mubound
Mystery Of Love | Call Me By Your Name
Remember Me | Coco
Stand Up For Something | Marshall
This Is Me | The Greatest Showman

Bedste produktionsdesign
Sarah Greenwood & Katie Spencer | Beauty and the Beast
Dennis Gassner & Alessandra Querzola | Blade Runner 2049
Sarah Greenwood & Katie Spencer) | Darkest Hour
Nathan Crowley & Gary Fettis | Dunkirk
Paul Denham Austerberry & Shane Vieau and Jeff Melvin | The Shape of Water

Bedste korte animationsfilm
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Bedste kortfilm
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

Bedste lydredigering
Julian Slater | Baby Driver
Mark Mangini | Blade Runner 2049
Richard King & Alex Gibson | Dunkirk
Nathan Robitaille & Nelson Ferreira | The Shape of Water
Matthew Wood & Ren Klyce | Star Wars: The Last Jedi

Bedste lydmix
Julian Slater, Tim Cavagin & Mary H. Ellis | Baby Driver
Ron Bartlett, Doug Hemphill & Mac Ruth | Blade Runner 2049
Mark Weingarten, Gregg Landaker & Gary A. Rizzo | Dunkirk
Christian Cooke, Brad Zoern & Glen Gauthier | The Shape of Water
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce & Stuart Wilson | Star Wars: The Last Jedi

Bedste visuelle effekter
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R. Hoover | Blade Runner 2049
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner & Dan Sudick | Guardians of the Galaxy Vol. 2
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza & Mike Meinardus | Kong: Skull Island
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan & Chris Corbould | Star Wars: The Last Jedi
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon & Joel Whist | War for the Planet of the Apes

Bedste adapterede manuskript
James Ivory | Call Me By Your Name
Scott Neustadter & Michael H. Weber | The Disaster Artist
Scott Frank, James Mangold, Michael Green & James Mangold | Logan
Aaron Sorkin | Molly’s Game
Virgil Williams & Dee Rees | Mudbound

Bedste originale manuskript
Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani | The Big Sick
Jordan Peele | Get Out
Greta Gerwig | Lady Bird
Guillermo del Toro & Vanessa Taylor | Molly’s Game
Martin McDonagh | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri